Esküvői zenék 1. rész – a polgári szertartás eseményei
Egy esküvőn mondhatni elég nagy súlya van az eseményekhez tartozó zenéknek, ugyanis egyrészt érzelmeket váltanak ki a jelenlévőkből, másrészt pedig egyedivé teszik a párok nagy napját. Minden házasulandó ember olyan zenéket választ, ami közel áll hozzá, vagy tetszik neki, emellett pedig mögöttes tartalma is lehet az adott emberre nézve. Ugye Te is tudnál mondani olyan zenét/zenéket, amihez egy olyan pillanatot, vagy esemény tudsz kötni, ami jó érzéssel tölt el, vagy meghatározó volt az életedben? Na az ilyen dalok lehetnek a megfelelő választások. Jön a jogos kérdés, hogy „mégis milyen eseményekre kell zenét választani”? Ebben a blogban igyekszem összeszedni azokat, amik egy szertartás közben lehetnek, és el is mondok minden tudnivalót róluk. Két dolgot azért szeretnék leszögezni mindenek előtt. A felsorolt pontok sehol nincsenek „kőbe vésve”, hogy mindet kötelezően tartani kell, tehát saját kedvetek szerint alakíthatjátok, mivel ez a Ti nagy napotok. A másik dolog, hogy természetesen lehetnek olyan események is, ami épp nincs a felsoroltak között, mivel a trendek folyamatosan változnak.

1. A szertartásra való bevonulások
A leggyakoribb eset, amikor a vőlegényt az édesanyja kíséri be, a menyasszonyt pedig az édesapja. Itt máris lehet mindkét félnek zenét választani a bevonulásra. Gyakori még, hogy a menyasszony vonulását a koszorúlányok előzik meg. Ritkább esetben a vőlegényt is megelőzik a választott barátok/családtagok, Beer Boy-oknak is szokták hívni őket. Nekik is lehet akár külön zenéket választani, de meg is egyezhet az pár által választottakkal. A menyasszonyhoz érzelmes számot szoktak választani, a vőlegénynél viszont már valamilyen vagányabb zene is szóba jöhet.
Zenepéldák:
Menyasszony: Christina Perri – A Thousand Years
Vőlegény: Redbone – Come and Get Your Love
2. Aláírás, gyűrűhúzás
Ez a két esemény azért van egybe véve, mivel közvetlenül egymást követi. Nem érdemes több zenét választani, mivel a gyűrűhúzás annyira rövid esemény, hogy csak pár másodperc tudna szólni az adott dalból.

3. Ceremónia
Ezen az eseményen kötitek össze életetek jelképesen, valamilyen maradandó dologgal, amit elrakhattok emlékbe. Ennek rengeteg fajtája van, amire írok néhány példát, hogy el tudjátok képzelni.
- Lakatceremónia: Két lakatot összezártok, majd egy számotokra szimpatikus Tóba/folyóba dobjátok a kulcsokat
- Fűszerceremónia: Kétféle fűszert öntötök össze vegyesen egy edénybe, ezzel jelképezve, ahogy életetek egybe fonódik.
- Ültetés: Valamilyen növényt ültettetek el közösen, amit együtt fogtok gondozni, ahogy kapcsolatotokat is.
A dalválasztást tekintve ennél az eseménynél egyaránt szóba jöhet az érzelmes és a vidám is.
4. Szülőköszöntés
A pár mindkét tagjának szüleinek megszokták köszönni, hogy felnevelték őket, és mindazt, amit életük során tettek értük. Itt szinte mindig érzelmes zenére esik a választás, ami kifejezi a köszönetet is.

5. Kivonulás
A szertartás végeztével az ifjú pár kézen fogva elsőként vonul ki a násznép között. Ez az első momentum, ahol már egy kis ízelítőt lehet kapni az esti hangulatból. Ide egyértelműen vidám, bulis zenét szoktak választani, amire a násznép ovációval, és tapssal ünnepelheti a friss házasok vonulását.
+1. A szertartásvezető beszéde alatti zenék
Egy kellemes hangulatot tud adni, ha a szertartásvezető beszéde alatt is szól halkan valami. A többi eseményhez nyugodtan lehet választani olyat, amiben ének is van, hisz azok az események cselekvéssel járnak, amikor is a szertartásvezető nem beszél. Viszont az ő mondanivalója alá érdemes észben tartani, hogy olyat válasszunk, amiben nincs, mivel így lesz tisztán érthető a beszéde. Jó választás lehet egy zongora- vagy gitárszóló.

+2. Gratuláció
Ez az esemény a kakukktojás. Egyrészt azért, mert nem a szertartás közben zajlik, hanem többnyire azt követően. Ettől függetlenül érdemes erre több vidám számot is választani, mivel sokkal hangulatosabban zajlik. Másrészt azért extrán kakukktojás, mert vannak , akik például a vacsora elé rakják be a gratulációk fogadását, így már inkább az esti eseményekhez kapcsolódik.
Remélem sikerült megmutatnom, hogy egy polgári szertartás milyen elemekből áll, és így már könnyebb lesz kiválasztani a számotokra megfelelő dalokat. A zenékről szóló 2. blogban igyekszem hasonlóképp összeszedni, hogy az esküvő estéje milyen eseményeket tartalmazhat.