+3670/415-0343 ricsi.djolli@gmail.com

Milyen problémák lehetnek a zenei szolgáltatással? 10 dolog, ami elronthatja az esküvőtöket…

Összeszedtem 10 pontban azokat a dolgokat egy zenei szolgáltatással kapcsolatban, amire érdemes figyelni, ha nem akarjátok, hogy az esküvőtök rosszul sikerüljön. Természetesen nehéz sok mindent elsőre kiszűrni, de ha egy szolgáltatót szimpatikusnak találtok, akkor azt javaslom, hogy az alábbi listából bátran tegyetek fel neki kérdéseket, hogy kiderüljön mi az álláspontja az adott témáról.

 

1. Zenei felkészültség

Egyértelműen kijelenthetem, hogy a dj-k körében a legnagyobb feladatnak egy esküvő számít, és gyanítom ez egy zenekarnál sincs másként. Ameddig egy klubban maximum 2-3 stílusban kell játszani, addig egy esküvőn elképzelhető, hogy 6-7, vagy akár többre is szükség van az éjszaka folyamán. Ehhez igen nagy zenei repertoárral kell rendelkezni, emellett pedig ismerni is azokat, hogy melyik stílusnak mi a „nagyágyúja”. Aki csak két-három műfajjal indul neki, az nagy valószínűséggel nem fogja tudni kiszolgálni a násznép zenei igényeit.

2. A násznéppel való kapcsolat

Egy jó zenefelelős folyamatosan figyeli a násznép reakcióit, és annak megfelelően alakítja az estét. Az előző pontban már fejtegettem a nagy zenei repertoárt. Úgy gondolom ennek itt van nagy szerepe, hisz ha változatos az este zeneileg, akkor kortól és ízléstől függetlenül mindenki meg fogja találni a számára tetsző dalokat. Ugyan így azt is figyelemmel kell kísérni, hogy melyik stílus volt az, ami jobban megmozgatta az embereket, és annak megfelelően kell alakítani a játszási listát az este további részében. Sajnos hallani olyan szolgáltatókat, akik cseppet sem törődnek a násznéppel, és inkább maguknak zenélnek. Ilyen esetben borítékolható, hogy nem lesz hajnalig tartó mulatság.

3. Kérések figyelmen kívül hagyása

Itt azzal kezdeném, hogy ez egy olyan dolog, aminél már a buli előtt ki tudtok szűrni bizonyos szolgáltatókat. Ugyanis egy esküvőnél nem csak a buli közben lehet zenét kérni, hanem a pár már előzetesen is egyeztethet a zenefelelőssel. Ekkor le lehet tisztázni az általatok preferált stílusokat, adni lehet egy „kedvenc zenés listát”, vagy épp ellenkezőleg egy „tiltólistát” is. Aki ilyenre nem biztosít lehetőséget, akkor attól még idejében búcsút tudtok venni és mást keresni a helyére. A következő pedig a buli közbeni zenekérés. Én magam is hallottam már olyat, akitől nem lehet zenét kérni – számomra hihetelen, de létezik – így el kell fogadni azt, amit játszik, ha tetszik, ha nem. Belegondolni is szörnyű, hogy a nagy napotokon nincs beleszólásotok a zenei felhozatalba.

4. Rossz minőségű technika

Elsőre nem is biztos, hogy eszünkbe jut, milyen problémákat okozhat egy rossz minőségű hang- vagy fénytechnika. Egy esküvőn nagyon fontos, hogy a ceremóniamester, vagy vőfély szavait tisztán lehessen érteni. Ugye ezt a két szolgáltatót minden esetben a zenész vagy a dj hangosítja. Elég kellemetlen tud lenni, ha a mondanivaló nagy részéről lemaradnak az emberek, mert azt a rossz technika miatt nem lehetett érteni. De akár problémát okozhat egy olcsó discó fény is, ami sok kis színes pontot vetít az emberekre. A fotós buli közben is csinál képeket, és sok menyasszony az esküvőt követően nem olyan képeket szeretne kapni, amin a fehér ruhája, vagy az arca tele van színes „pöttyökkel”.

5. A helyszín adottságainak nem megfelelő technika

Az előző ponthoz képest annyival lépünk előre, hogy tegyük fel ebben az esetben az adott szolgáltató minőségi eszközökkel dolgozik. Ez sem garancia arra, hogy minden tökéletes lesz. Vegyük sorba a felmerülő problémákat:

  • „Túl halk”

Lehet, hogy minőségi az az adott hangfal, de ha kicsi, vagy kevés van belőle egy nagy teremben, akkor nem mindenki fog mindent hallani.

  • „Túl hangos”

Ellenpélda is van, amikor valaki egy halom hangfalat bevisz egy kis terembe. Az idősek biztosan nem fogják kedvelni, ha még a hajuk is „rezegni” fog a zene hangerejétől. Emellett pedig egy kis teremben értékes helyeket vesz el a tánctérből a sok felesleges eszköz.

  • Nem megfelelő elrendezés

Vannak olyan helyszínek, melyek több teremből állnak. Ilyen esetben az nem lesz jó megoldás, ha egy helyre van lepakolva sok hangfal, hisz a másik teremben még nem fogják hallani érthetően. Ilyenkor felkészülten plusz hangfalat kell rakni például a vacsora helyszínére is. Gondoljunk csak bele ez is milyen problémát okozhat, hisz a beszédek, programok nagy része itt zajlik, viszont nem lesz hallható.

  • Túl sötét van

Ahogy a hangfalaknál, úgy a fények tekintetében is problémát okozhat a kevés lámpa, aminek hatására alig lehet látni a tánctéren valamit.

6. Szerződéskötés

A szerződés Titeket, és a szolgáltatót is védi. A Ti szemszögetekből ez azért nagyon fontos, mert ezzel „vésitek kőbe”, hogy mikor, meddig, és mire szerződtetitek az adott embert. A szerződés hiánya rengeteg problémát okozhat, így ezek összességét fel sem lehet sorolni, úgyhogy csak mondok két példát. Tegyük fel, hogy a zenefelelős nem érkezik meg időben/egyáltalán a helyszínre, vagy gondol egyet és éjfélkor összepakol. Ha nincs szerződés semmire nem tudtok hivatkozni, hogy miben egyeztetek meg. Ne adj isten még ki is fizettétek előre, akkor duplán nagy a baj. Mondani szokták, hogy a „szó elszáll, de az írás megmarad”.

7. Jogdíj

Minden zenei szolgáltatónak jogdíjat kell fizetnie a lejátszott zenékért. A dj-k ezt a MAHASZ felé szükséges hogy megtegyék. Aki nem rendelkezik jogdíjjal, az egy esetleges ellenőrzés során megbukhat. Ha ez pont a ti esküvőtök, akkor ott sajnos vége a bulinak, mert a hatóságok nem fogják tovább engedni a zenei szolgáltatást. Dj-k esetében a dj nevének a beírásával leellenőrizhetitek a következő oldalon, hogy rendelkezik-e jogdíjjal. https://legalisdj.hu

8. Alkohol

Fura, de sajnos ezzel is foglalkozni kell, mivel folyamatosan hallani erre a témára is precedenst. Amikor valaki elvállal egy esküvőt, ahova elmegy zenélni, akkor Ő ott a munkáját végzi. Bizonyos embereknél mégsem egyértelmű, hogy munka közben nem fogyasztunk alkoholt. Ha pedig már éjfélkor képtelen a munkáját végezni az alkohol miatt, akkor bizony lehet gondolkozni, hogy ki veszi át a helyét.

9. Együttműködés a szolgáltatók között

Alapvetően a szolgáltatók közötti probléma nem feltétlenül a párra irányul, viszont nagy eséllyel Ők isszák meg a levét. Egy esküvőn a „stábnak” egy csapatként kell működni, és csakis az ifjú pár érdekeit szem előtt tartani. Ellenkező esetben történhetnek kellemetlen dolgok, amik megpecsételhetik a nagy napot. Hozok példákat, amik egyértelműen kifejtik a lehetséges gondokat:

  • A dj rendelkezik lézerfénnyel, és figyelmen kívül hagyja a fotós/videós kérését, hogy ameddig készülnek a képek/videók addig ne használja. Ennek az lehet a következménye, hogy rossz minőségű képek/videók készülnek, vagy akár tönkre is teheti ezeket az eszközöket. Végül a párnak nem lesz olyan digitális emléke, mint amilyet szerettek volna.
  • A ceremóniamester/vőfély nem tájékoztatja a fotóst a soron következő programról. Ebben az esetben jó eséllyel le fog maradni a fontos pillanatokról, amik sajnos nem lesznek megörökítve. Megismételni pedig nem igazán lehet.
  • A ceremóniamester/vőfély nem figyeli a hangulatot, aminek köszönhetően lehet, hogy a buli csúcspontján állíttatja meg a zenét, és kezd valamilyen programba. Ellenkező esetben pedig, amikor a násznép elfárad és leül pihenni, nem iktat be programot, és hagyja unatkozni az embereket.

10. A hozzátok illő szolgáltató

Utoljára az egyik legfontosabb pontot hagytam. Függetlenül attól, hogy az adott zenész, zenekar, vagy dj mennyire jó még lehet, hogy számotokra nem fog tetszeni. Itt mindenkinek azt javaslom, hogy döntse el, az ő szívükhöz a hagyományosabb vonal (zenész/zenekar), vagy a modernebb vonal (dj) áll közelebb. Kizárólag akkor fogjátok magatokat jól érezni, ha a saját ízléseteknek megfelelően választotok. Sajnos többször hallottam már, hogy párok a szülőknek akartak kedveskedni a hagyományosabb zenével, de ők nem tudták annyira jól érezni magukat. Illetve olyanra is sor került, hogy éjfélig zenekar volt, éjféltől pedig dj, viszont a hangulat annyira leült éjfélre, hogy sokan hazamentek (hozzáteszem ez a felállás jól is sült már el).